DR. CAN İLE SAĞLIKLI YAŞAM: GECE UYKUSU VE BÜYÜME HORMONU ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

DR. CAN İLE SAĞLIKLI YAŞAM: GECE UYKUSU VE BÜYÜME HORMONU ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?


Dr. Can Çiftçi´nin dengeli beslenme, egzersiz ve sağlık gibi konularla ilgili merak edilen sorulara yanıt vereceği yazı serimiz başlıyor! Serinin ilk yazısı gece uykusu ile büyüme hormonunun arasındaki ilişki hakkında…

Büyüme hormonu egzersiz yapan ve kilo controlü sağlamaya çalışan herkes için muhtemelen en önemli hormonlardan biri. Çünkü büyüme hormonu hem yağların daha hızlı metabolize olmasını sağlıyor hem de kas kütlesinin / liflerinin artmasına yardım ediyor.

Bu noktada bir adım öne geçmek isteyen bireylerin ilk sorduğu soru “Büyüme hormonu salınımını arttırmak için ne yapabilirim?” oluyor.

Bu soruya verdiğim cevaplar şöyle:

1. Büyüme hormonunun pik yaptığı gece saatlerinde (i.e. 22: 30’dan sonra) uykuda ol. Bu büyüme hormonunun salınımı için ilk ve en önemli faktör. Yani “büyümek için uyumalısın” sözü TAMAMEN GERÇEK!

2. Hava karardıktan sonra mavi ışığa maruz kalma. Television, telephone, bilgisayar ve beyaz renkli tasarruflu ampuller, melatonin (uyku hormonu) salınımını bozarak büyüme hormonunun daha az salınmasına neden olur. Eğer bu yazıyı geceikuyorsan lütfen kaydet ve sabah okumak üzere teleponu yavaşça elinden bırak. Eğer gece çalışıyorsan mavi ışık önleyici gözlükler kullanabilirsin.

3. Gece aç yatağa gir. Düşük kan şekeri büyüme hormonunun salınımını optim eder. “Aç uyuyamıyorum” diyenler için buraya sinirli bir emoji bırakıyorum 😠

4. Araştırmalar kilolu ve / veya bel çevresi kalın bireylerin daha az büyüme hormonu ürettiğini gösteriyor. Bu nedenle calorie alımını azaltmak büyüme hormonunu dolaylı yoldan artırıyor. Bu konuda aralıklı oruç beslenme düzenini uygulamak hem kilo kaybına hem de doğrudan büyüme hormonu salınımına destek olacak. Yani göbekli olmak sadece gömleğin düğmelerini zorlamıyor, hormonlarını da bozuyor!

5. Sauna colors. Ortam sıcaklığındaki kısa süreli artış büyüme hormonunda da ciddi bir artış sağlar.

6. Ayrıca melatonin, creatinine, arjinin / lizin gibi supplementlerin kısa süreli büyüme hormonu artışı sağlayabileceği de biliniyor.

Yazar: Dr. Can ÇiftçiSource link

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *